Naregatsi Art Institute

(16/1Vardanants str.)

23.09.2016, 15:00
“Independence” Special Competition Programme
Odessa as it is. People – Events Roman Volchak, Andranik Davtyan 1:01:43 Documentary Ukraine
spilling salt Natalia Armienta Oikawa 1:04:00 Documentary Mexico
26.09.2016, 15:00
“Content is woman” Competition Programme
Lampedusa Peter Schreiner 2:10:52 Documentary Austria
27.09.2016, 15:00
“Content is woman” Competition Programme
ID Celina Font 0:08:51 Short Argentina
For Eva Kiril Totev 0:20:07 Short Bulgaria
Mother Rati Tsiteladze 0:09:55 Short Georgia
Ana Ajola Daja 0:26:29 Short Albania
Samira Dalit Kimor 0:40:16 Short Israel
My Baby Shot Me Down Daniella Daemy 0:10:00 Short United Kingdom
28.09.2016, 15:00
“Independence” Special Competition Programme
The Dybbuk. A Tale of Wandering Souls Krzysztof Kopczynski 1:26:00 Documentary Poland
The Doctor Anna Goroyan 0:25:00 Short Russian Federation
29.09.2016, 15:00
“Independence” Special Competition Programme
To My Father Diana Skaya, Liliana Komorowska 0:25:17 Short Canada
Ardak Esmaeil Monsef 0:17:51 Short Iran
30.09.2016 / 15:00
“H2O” Special Competition Programme
Ten Centimeters of Life Anna Yanovskaya 1:06:00 Documentary Russian Federation
The Diary of Theodore Kracklite Jacques Lœuille 0:15:00 Documentary France
Water vender Sona Tonakanian 0:10:19 Short Armenia
Sprint to the past Fedor Selkin 0:16:00 Short Russian Federation
To The Sea ufuk çavuş 0:12:22 Short Turkey

KinoPark

(34/3 Arshakunyats Ave., Yerevan Mall)

23.09.2016, 17:00
“Independence” Special Competition Programme
Stony Paths Arnaud KHAYADJANIAN 1:00:00 Documentary France
Three Candles: Scars from the Balkan Wars Diana Zacharieva 1:19:00 Documentary Bulgaria
“Independence” Special Competition Programme
24.09.2016, 17:00
Soldaten Fabricio Heider 0:08:45 Short Argentina
A Town Called Theocracy Jehad N. Al-Khateeb 0:15:00 Short United States
My Armenian land Garnik Meliq-Karapetyan 0:03:20 Short Armenia
Hard Work Lilit Movsisyan 0:03:00 Short Armenia
Bragg N East Rob Underhill 0:24:00 Short United States
Short Lives in a Large Room Karlos Alastruey 0:14:30 Short Spain
25.09.2016, 17:00
“Content is woman” Competition Programme
Round and Round Alla Cheremisina 0:26:38 Short Russian Federation
Circulation Ani Hakobyan 0:20:09 Short Armenia
He and She Marco Gadge 0:15:00 Short Germany
my last concert Selcuk Cara (BVR) 0:14:53 Short Germany
Juliet Marc-Henri Boulier 0:11:30 Short France
Next Elena Brodach 0:06:28 Short Russian Federation
Drizella Hirtt Sarah 0:18:12 Short Belgium
27.09.2016, 17:00
“Content is woman” Competition Programme
Turning Point Armen Simonyan 1:33:00 Feature Armenia

Sergej Parajanov Museum

(15/16 Dzoragyugh Ethnographic District)

29.09.2016, 19:00
“Independence” Special Competition Programme
PieroPaolo MIGUEL ANGEL BARROSO 1:16:00 Documentary Spain

LOFT

(3 Moskovian Str.)

26.09.2016, 19:30
“Content is woman” Competition Programme
Dark Glasses Jessica Rodríguez 1:30:00 Feature Cuba
27.09.2016, 19:30
“Content is woman” Competition Programme
Another Homeland. Maria Jacobsen’s diaries Vrezh Petrosyan 0:50:00 Documentary Armenia
Something About Life Nebojša Slijepčević 0:30:00 Documentary Croatia
Vartouche’s Chorek GERARD BOYADJIAN 0:08:36 Documentary France
Monica Dimitris Argyriou 0:05:00 Documentary Germany
Line of life Katarina Bulajic 0:22:00 Documentary Serbia
29.09.2016, 19:30
“Content is woman” Competition Programme
Temptation Alexander Tyutryumov 1:20:00 Feature Russian Federation
“Independence” Special Competition Programme
The Spring of Life Nadezhda Vitalskaya 1:31:12 Feature Russian Federation

Eurasia Partnership Foundation

(1/21 Azatutyan avn.)

26.09.2016, 19:00
“Content is woman” Competition Programme
A song of water Juan José Castillejo 0:18:10 Short Colombia
Solveig Yana Titova 0:14:49 Short Bulgaria
Granny, Vanya and the Goat Daria Yurkevich 0:15:00 Short France
Wintry Spring Mohamed Kamel 0:15:38 Short Egypt
What the night brings LEA TRIBOULET 0:20:00 Short Bosnia and Herzegovina
28.09.2016, 19:00
“Content is woman” Competition Programme
Easy Reappearance Guillaume Levil 0:16:50 Short France
Next Door B. S. Mueller 0:23:00 Short Austria
After the Curtain Emelie Mahdavian 1:09:39 Documentary United States
“H2O” Special Competition Programme
The Ripple Effect Sarah Khan 0:05:43 Documentary Pakistan
Rough Sea Ariadna Rodríguez Masià 0:16:20 Documentary Spain

Yerevan Music Hall

(2 Arshakunyats Ave.)

26.09.2016, 15:00
“Content is woman” Competition Programme
LUTAH A Passion for Architecture: A Life in Design Kum-Kum Bhavnani 1:05:35 Documentary United States
The Belgian Mums Sven Tuytens 0:26:05 Documentary Spain
Gender & Number Inés Poggio Quero 0:06:33 Documentary Spain
Sumud (Everyday Resistance) Emmet Sheerin, Bryan Gerard Duffy 0:11:58 Documentary Ireland
27.09.2016, 15:00
“H2O” Special Competition Programme
Waterless Marc I. Daniels 0:45:27 Short United States
“Independence” Special Competition Programme
Ever The Land Sarah Grohnert 1:33:00 Documentary New Zealand
28.09.2016, 15:00
“Content is woman” Competition Programme
City birds Julia Belaya 1:30:00 Feature Russian Federation
Minor Sam C. Avery 1:12:00 Feature Canada
29.09.2016, 15:00
“Content is woman” Competition Programme
The woman Margarita Bojilova 0:30:44 Short Bulgaria
The Bridge Yana Lekarska 0:18:33 Short Bulgaria
VIP Boris Baykov 0:06:57 Short Kazakhstan
Mother Piotrek Golebiowski 0:27:06 Short Poland
Flutulus Igor Sadovski 0:30:00 Short Moldova
30.09.2016, 15:00
“Content is woman” Competition Programme
Sisters Share Everything Pierre Sanoussi-Bliss 1:33:52 Feature Germany

Youth Palace CNCO of Gyumri

(133/3 Abovyan str., Gyumri, Armenia)

24.09.2016, 12:00
“Sudent” Competition Programme
Ladie’s house Ani Misakian 0:11:51 Short Armenia
The Subscriber Maryna Artemenko, Oksana Artemenko 0:09:39 Short Ukraine
Leftovers Peter Howie 0:11:27 Short Canada
Lost and Found Gian Marco Heilmann 0:12:20 Short United States
Engagement FU BO 0:09:40 Short China
Gorbatov Nikita Ordynskiy 0:24:40 Short Russian Federation
Wolves Alvaro Rodriguez Areny 0:11:50 Short Spain
Colette and The Room B-12 Alexandra Karamisaris 0:10:13 Short France
a Time in a Life George Barbari 0:28:35 Short Lebanon
Cold ice, warm heart Viljami Alaheikka 0:19:01 Documentary Finland

Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography

(26 Amiryan str.)

26.09.2016, 14:00
“Sudent” Competition Programme
I have come Hovhannes Ghazaryan 0:39:52 Short Armenia
Verochka Ekaterina Mazukhina 0:22:07 Short Russian Federation
The Unexpected Taste of Apple Jonas Bloquet 0:17:48 Short France
Bus 43 Alexis Lazaridis 0:15:36 Short Greece
Demons Abdullah Ali Al Maawali 0:13:56 Short United Kingdom
Daesh Girl Abdul Almutairi 0:11:27 Short United States
Once I’ve Heard A Sweet Voice Garik Avakian 0:13:13 Short Armenia
We’re Still Here Ani Djaferian 0:11:42 Documentary United States
27.09.2016, 14:00
“Sudent” Competition Programme
The Roots Marianna Tovmasyan 0:12:57 Short Armenia
America Aleksandra Terpinska 0:29:58 Short Poland
The Undersigned Michał Pokropek 0:25:30 Short Poland
Ambivalence Tine Lammens 0:06:47 Short Belgium
The Silence Artur Boruzs 0:06:47 Short Romania
Life to Tape Nour Akiki 0:11:21 Short Lebanon
Engagement FU BO 0:09:40 Short China
Cello Nicolas Akrabov 0:20:00 Short Bulgaria
Drago Massimiliano Milic 0:25:00 Documentary Italy
28.09.2016, 14:00
“Sudent” Competition Programme
Ladie’s house Ani Misakian 0:11:51 Short Armenia
The Subscriber Maryna Artemenko, Oksana Artemenko 0:09:39 Short Ukraine
Leftovers Peter Howie 0:11:27 Short Canada
Lost and Found Gian Marco Heilmann 0:12:20 Short United States
Cocaine and Cormorants Alexis P.N. 0:09:33 Short United Kingdom
Gorbatov Nikita Ordynskiy 0:24:40 Short Russian Federation
Wolves Alvaro Rodriguez Areny 0:11:50 Short Spain
Colette and The Room B-12 Alexandra Karamisaris 0:10:13 Short France
a Time in a Life George Barbari 0:28:35 Short Lebanon
Cold ice, warm heart Viljami Alaheikka 0:19:01 Documentary Finland
29.09.2016, 14:00
“Sudent” Competition Programme
Breathing Christine Hambardzumyan 0:17:24 Short Armenia
Noriko Christian Jilka 0:29:59 Short Austria
My granny who once lived Yulia Kalinina 0:10:26 Short Russian Federation
Hasti Kamal Parnak 0:09:33 Short Iran
1942 Valentin Pittard 0:10:37 Short Switzerland